Ogrzewanie
Na tej stronie znajdziesz:
- Ogrzewanie podłogowe, sufitowe, ścienne
- Grzejniki panelowe, aluminiowe, żeliwne
- Nadmuchowe, podłogowe, sufitowe, niskotemperaturowe
- Łazienkowe drabinkowe, dekoracyjne, designerskie
- Instalacja hybrydowa łącząca kilka różnych systemów ogrzewania
Na początek jeśli myślimy o rodzaju ogrzewania, warto zauważyć, że ważne jest również źródło ciepła. Przy nowych budynkach jest to niezwykle istotne, ponieważ o ile możemy zdecydować się na zmianę urządzenia, które ogrzeje nasz dom, o tyle często niemożliwym jest zmiana rodzaju ogrzewania. Jeśli zdecydujemy się na początku na grzejniki w całym domu, a później z kotła węglowego zmienimy na pompę ciepła, urządzenie będzie mniej efektywne. Będzie działać, ale będziemy musieli pomyśleć o dodatkowych urządzeniach podnoszących sprawność naszego układu. Dla nas nie jest problemem zmiana instalacji grzejnikowej na podłogową, ale generuje do dodatkowe koszty dla inwestora.
Ogrzewanie
podłogowe
Ogrzewanie podłogowe jest obecnie najbardziej powszechnie stosowanym systemem ogrzewania, w nowoczesnym budownictwie. Ze względu na niską temperaturę wody obiegowej zdecydowanie lepiej współpracuje z niskotemperaturowymi pompami ciepła i gazowymi kotłami kondensacyjnymi. Może jednak być stosowane z każdym rodzajem urządzenia grzewczego, w tym kotłów zasypowych na ekogroszek, pellet, olej. Grzanie odbywa się tutaj przez promieniowanie a nie konwekcje, eliminując wiele wad ogrzewania grzejnikowego. Materiałem powszechnie przez nas stosowanym są rury PE-RT z powłoką antydyfuzyjną.
nadmuchowe
Ogrzewanie nadmuchowe możemy zrobić poprzez grzanie kanałami lub bezpośrednio z pompy ciepła powietrze-powietrze, klimakonwektorów, czy kominka z systemem dystrybucji ciepłego powietrza DGP. Ogrzewanie nadmuchowe stosujemy przeważnie u inwestorów chcących mieć alternatywne źródło ciepła, system chłodno-grzejny instalacji lub w małych domkach których metraż ogranicza się do kilkudziesięciu metrów.
grzejnikowe
Ogrzewanie grzejnikowe jest niemal równie popularne jak ogrzewanie podłogowe ze względu na mniejszy koszt instalacji. Instalacja grzejnikowa również nadaje się do urządzeń niskotemperaturowych, jednak w celu minimalizacji temperatury czynnika w układzie przeliczamy i projektujemy większy grzejnik, podnosząc jego moc. Grzejniki są elementem architektury wnętrza, możemy wiec spotkać się z różnymi rodzajami grzejników. Najczęściej spotykanymi tradycyjnymi grzejnikami stalowymi, aluminiowymi, żeliwnymi, a także takimi o nietypowym kolorze, wyglądzie czy nawet kształcie jak np. grzejnik-lustro, czy grzejnik-obraz.
hybrydowe
Systemy ogrzewania można ze sobą łączyć jak np.: system ogrzewania podłogowego i grzejnikowego. Potrafimy zrobić instalację, w której istnieje kilka różnych obiegów, każdy o innej temperaturze. Nie jest dla nas problemem również kilka różnych źródeł ciepła.