Rekuperacja
Na tej stronie znajdziesz:
- Projektowanie instalacji wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła
- GWC- Gruntowe wymienniki ciepła
- Instalacja rekuperacji
- Doradztwo i dobór jednostki
Wentylacja tradycyjna
W budownictwie ze względów bezpieczeństwa jest wymóg zastosowania wentylacji w domu. Mamy tutaj do wyboru wentylację grawitacyjną (tradycyjna) i wentylację mechaniczną. Wentylacja grawitacyjna działa na zasadzie ciągu, a mechaniczna wymusza ruch powietrza poprzez wentylator. Czym jest więc rekuperacja? -Rekuperacja najprościej ujmując jest to wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Poniżej opiszemy jej zalety, wady i porównamy systemy do siebie.
Najlepiej wady i zalety rekuperacji ukazać na przykładzie wentylacji grawitacyjnej. Dlaczego? Bo to rozwiązanie zna, a przynajmniej miał z nim styczność każdy z nas. Wentylacja grawitacyjna to najczęściej kominy, które działają przez ciąg. Tradycyjna wentylacja działa właściwie jedynie w dwóch przypadkach: różnicy ciśnień wywołanej różnicą temperatur (mroźna zima- grzany dom), lub wytworzoną przez wiatr zasysany przez szpary w oknach, drzwiach i innych szczelinach w domu. Kto z nas nie czuł zimnego powiewu w domu mimo zamkniętych okien. Z własnych obserwacji mogę potwierdzić, że finalnie, gdy nasza wentylacja nareszcie działa klienci zatykają kratki wentylacyjne papierami, kocami itp., by nie wychładzać budynku. Mało tego wentylacja grawitacyjna nie usuwa wilgoci z domu, drobnoustrojów, bakterii, tymczasem jedyne czego się pozbywa, to ciepła za które płacisz każdej zimy.
Rekuperacja
Rekuperacja to system, który stale wymienia powietrze w Twoim mieszkaniu. Jego najważniejszą częścią jest rekuperator. Zasysa on powietrze z zewnątrz, następnie jest filtrowane, więc nie wchodzą zanieczyszczenia gdy jakość powietrza jest kiepska, ani żadne robactwo jak komary czy pająki. W dalszej kolejności powietrze, gdy jest zimne, zostaje ocieplone przez specjalny wymiennik znajdujący się w środku urządzenia. W ten sposób ocieplone i świeże powietrze trafia do naszych pomieszczeń, a zużyte, wilgotne, pełne bakterii i drobnoustrojów zostaje wyrzucone na zewnątrz domu. To jednak nie wszystko, bo zanim ono zostanie usunięte, urządzenie wykorzystuje jego ciepło we wspomnianym wcześniej wymienniku ogrzewając świeże czerpane powietrze. Działa to tak, że gdy na zewnątrz mamy przykładowo 5 stopni, nie wpada do domu powietrze o temperaturze 5, a np.: 18 stopni.
REKUPERACJA WADY I ZALETY
Gdy już wiemy jak działają oba systemy przejdźmy do podsumowania rekuperacji:
Zalety:
- Prozdrowotne – brak wirusów, bakterii, pyłków i alergenów,
- Komfort czystego powietrza – brak dymu kominowego, spalin samochodowych, zapachów z pobliskich zakładów,
- Oszczędność energii rzędu 20-40%,
- Redukcja hałasu słyszanego z zewnątrz,
- Brak konieczności otwierania okien,
- Szybkie przewietrzenie, usuwanie wilgoci, zapachów,
- Brak owadów i insektów – zapomnij o komarach i pająkach,
- Zwiększona klasa energetyczna budynku, a przy tym wartość i prestiż nieruchomości,
- Integracja z systemami smart home, możliwość rozbudowania instalacji o czujniki wilgotności i CO2.
Wady
- Wyższe opłaty za prąd,
- Przy pracy rekuperatora na najwyższym biegu, możliwy szum z instalacji,
- Możliwe zbieranie się brudu w okolicy anemostatu wywiewnego, sezonowe przetarcie kurzu,
- Okresowe czyszczenie filtrów, o którym należy pamiętać. Nie jest to specjalnie uciążliwe, ani kosztowne zajęcie,
- Koszt instalacji i urządzenia.
Projekt
Podstawą każdej dobrze wykonanej instalacji jest przemyślany projekt. Wykonujemy projekty w oparciu o wiedzę, doświadczenie i wizję lokalną. Pomożemy wybrać jednostkę i system.
Rekuperacja
Instalacja rekuperacji, jest alternatywą dla tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej. Jest systemem rur i urządzeń odpowiadających za wymianę zużytego i brudnego powietrza, w zamian za czyste, świeże. Czym się różni od zwykłej grawitacji? Oszczędza energię poprzez ogrzanie powietrza czerpanego, powietrzem ciepłym, którego się pozbywamy.
GWC- Gruntowy wymiennik ciepła
Jest systemem rur wkopanych wewnątrz gruntu. Grunt na odpowiedniej głębokości w lecie zapewnia znacznie niższą temperaturę od temperatury powietrza, a w zimie znacznie wyższą. Możemy wykorzystać potencjał ciepła wewnątrz ziemi wstępnie chłodząc w lecie lub ogrzewając w zimie powietrze wpadające do naszego domu.